РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОВОГО ПРИСТРОЮ ТА ЗАГРОЗІ ВЧИНЕННЯ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Метою цих рекомендацій є допомога громадянам орієнтуватися і діяти в ситуаціях з ознаками терористичного акту, а також забезпечити створення умов, що сприяють розслідуванню злочинів. Будь-яка особа повинна чітко уявляти свою поведінку при виявленні можливих вибухових пристроїв, ситуаціях з загрозою терористичного акту, бути психологічно готовою до самозахисту та адекватної поведінки під час дій правоохоронних органів по їх припиненню.

ВИЯВЛЕННЯ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТУ, ЩО МОЖЕ БУТИ ВИБУХОВИМ ПРИСТРОЄМ

Останнім часом у світі, у тому числі в Україні, мають місце випадки, коли громадяни знаходять підозрілі предмети, які виявляються вибуховими пристроями. Такі предмети знаходять у транспорті, на сходових площадках, біля дверей квартир, в установах і громадських місцях.

Характерні ознаки, які вказують на можливу наявність вибухових пристроїв у підозрілому предметі:

1. Підозрілі обставини появи предметів - сумок, пакетів, коробок, металевих і скляних ємностей тощо, залишених без догляду власниками в даному місці і в даний час.

2. Підозрілі обставини появи щойно поштукатурених або свіжопофарбованих місць на стінах, свіжоскопаної ділянки землі або купи сміття на шляху проходження.

3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних боєприпасів, учбово-імітаційних, сигнальних, освітлювальних, піротехнічних виробів.

4. Наявність очевидних деталей, які приводять вибухові пристрої (ВП) в дію (елементи живлення, тумблери, кнопки, таймери, проводи тощо).

Прослуховування роботи годинникового механізму з підозрілого предмета.

Наявність у предмета запаху бензину, газу, розчинника, а також інших хімічних речовин.

5. Наявність електроприводів (антен, мобільних телефонів), світловоду, який мигтить або безупинно горить.

6. Наявність диму, який виходить із предмета.

7. Необґрунтовано збільшена маса предмета (наприклад - коробка із під цукерок, банка із під кави, книга, записник тощо).

8. Наявність у дверях (вікнах) будь-яких сторонніх предметів, закріплених до них шнуром, проводом або скотчем.

ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОВОГО ПРИСТРОЮ

ТА ПРИ ЗАГРОЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Якщо виявлений предмет, на Вашу думку, не повинен перебувати в цьому місці і видався Вам підозрілим, не залишайте його без уваги.

Батьки! Ви відповідаєте за життя й здоров"я ваших дітей. Поясніть дітям, що будь-який предмет, знайдений на вулиці або у під"їзді, може становити небезпеку для їх життя та здоров"я.

Завжди контролюйте ситуацію навколо себе, особливо коли перебуваєте на обєктах транспорту, культурно-дозвільних, спортивних і торгових центрах.

У разі виявлення Вами залишених без нагляду речей у громадському транспорті, опитайте людей, які перебувають поруч. Встановіть, кому вони належать або хто міг їх залишити. Якщо власника не встановлено, негайно повідомте про знахідку водієві (машиністові) та працівнику міліції. Не намагайтеся заглянути усередину підозрілого пакета, коробки, іншого предмету.

Не підбирайте кинутих речей, якими б привабливими вони не були, у них можуть бути закамуфльовані вибухові пристрої (у банках з-під пива, стільникових телефонах тощо). На вулиці не бийте ногами предмети, що лежать на землі.

Якщо Ви виявили невідомий предмет, який викликає Вашу підозру, негайно повідомте про знахідку адміністрації установи та охороні.

При виявленні невідомого підозрілого предмету у підїзді свого будинку, опитайте сусідів. Можливо, він належить комусь із них. Якщо власника не встановлено - негайно повідомте про знахідку у підрозділ МВС України за телефоном 102.

РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху,
у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності


1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених вибухами, несе значну загрозу життю та здоровю людей, а також системам життєзабезпечення населення. Здебільшого причиною вибухів є порушення вимог безпеки під час поводження із легкозаймистими та вибуховими речовинами на обєктах підвищеної небезпеки, в місцях з масовим перебуванням людей, адміністративних та житлових будинках тощо. У той же час існують загрози вибухів, спричинених терористичною діяльністю.

Ці рекомендації містять поради (перелік дій) громадянам України у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій, повязаних з вибухами, у тому числі внаслідок терористичного акту. Вони рекомендуються Міністерством для використання викладачами та керівниками підрозділів служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій під час проведення занять з службової підготовки, безпеки життєдіяльності та розміщення (у вигляді наглядної агітації), за необхідністю, у місцях із масовим перебуванням людей, громадському транспорті, підприємствах, установах, організаціях тощо.

2. ЗАГРОЗА ВИБУХУ

Запорукою запобігання вибухам є неухильне дотримання правил пожежної та техногенної безпеки, а також пильність та відповідальність людей.

2.1. Однією із найпоширеніших причин вибухів є витік побутового газу у житлових і адміністративних будівлях.

Ознакою загрози вибуху побутового газу є різкий запах деодоранту, який змішується з метаном (запах газу).

Якщо ви відчули стійкий запах деодоранту необхідно:

  • зберігати спокій;
  • негайно вимкнути газові прилади;
  • відкрити вікна та двері і провітрити приміщення;
  • не курити та не користуватись електричними приладами;
  • вийти з приміщення та зателефонувати до Служби газу (тел. № 104);
  • якщо будинок багатоквартирний, повідомити інших мешканців та, не користуючись ліфтом, залишити будівлю;
  • надайте допомогу в евакуації літнім та важкохворим людям;
  • перевірте сусідні квартири на наявність у них дітей, які тимчасово залишились без нагляду дорослих, та повідомте про це представників Служби газу (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних підрозділів);
  • відійти на безпечну відстань від будинку (у разі можливості на відкритий майданчик або пустир) та чекати подальших інструкцій спеціалістів.

2.2. Також причиною багатьох вибухів на території України є боєприпаси, що залишилися з часів Великої Вітчизняної війни та сучасні боєприпаси (далі - вибухонебезпечні предмети).

У разі виявлення боєприпасів або речей, за зовнішніми ознаками схожих на боєприпаси, необхідно:

  • негайно припинити всі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета; по можливості попередити про підозрілий предмет осіб, які знаходяться поряд;
  • вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;
  • позначити місце перебування предмета, а по можливості огородити його (для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо);
  • негайно повідомити про знахідку в місцеві органи виконавчої влади, у МНС та в МВС (повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);
  • очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета або предмета схожого на нього, представників органів місцевої влади, МНС, МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.
Кiлькiсть переглядiв: 485

Коментарi