Свято поезії і краси

У вік тотальної комп’ютеризації і захоплення віртуальним світом дедалі рідше згадується така популярна колись фраза «Краса врятує світ», виходять з моди поняття «етика» й «естетика», нав’язується крикливе, вульгарне, грубе. І тільки в школі ще запалюються вогники і жаринки-іскринки, що збагачують душі дітей любов’ю, прилучають їх до світу краси, щоб у жорстокому дорослому житті вони зберегли свої душі. «Для виховання особистості дуже важливо знайти куточки краси і хвилини краси, що їх дитина повинна побачити, відчути, зрозуміти, зберегти назавжди у своєму серці. Це сама сутність виховання емоційної пам’яті – пам’яті на прекрасне не тільки в природі, а й у мистецтві, в людині. Від того, як у роки дитинства розвивається пам'ять на прекрасне, великою мірою залежить здатність захоплюватися і зневажати, любити й ненавидіти», - писав великий український педагог В.Сухомлинський.

У системі етико-естетичного виховання в школі позакласна робота має займати особливе, поважне місце. Однак нині вчителеві не завжди вдається відшукати матеріальну підмогу для проведення виховних заходів на належному мистецькому й методичному рівні. Дуже шкода. Уроки, якими б досконалими вони не були, для учнів залишаються в пам’яті хоч, може, милими душі, але буднями. А літературно-мистецькі композиції, літературні вечори, драматичні вистави, зустрічі з видатними людьми, відомими і популярними письменниками – це завжди свято, яке викликає в серці дитини яскравий емоційний спалах і запам’ятовується на все життя як хвилюючий епізод шкільних років. Тому позакласна робота дуже потрібна. Так хочеться, щоб школа після уроків не завмирала, щоб частіше звучало поетичне слово (українська поезія така багата) з вуст наших учнів, адже воно – «еліксир для дитячого мозку, повітря для крил думки…, прекрасна школа для емоційного життя, в якому діти осягають мову почуттів, а завдяки поетичному слову пам'ять дитини стає гнучкішою, рухливішою».

Література рідного краю (маємо на увазі збірку ліричних новел і балад публіцистичного звучання О.Бакуменка «Напуття», що вийшла в світ 2011 року) – це письменство Отчого порога, рідної Материзни, яке найбільш дієво впливає на зміцнення духу молодого покоління, на утвердження високої моралі, підсилення патріотизму, а також – гарний приклад виховання естетичних почуттів.

16.12.2011 р. в Немішаївській загальноосвітній школі № 2 І – ІІІ ступенів відбулася визначна мистецька подія – свято зустрічі з відомими сучасними українськими письменниками О.Бакуменком, М.Сингаївським і І.Стрілецьким. Метою зустрічі була презентація збірки поезій О.Бакуменка «Напуття». Виховною метою заходу було формувати по-справжньому естетично грамотного, чуйного і зацікавленого читача, розвивати вміння виразного й артистичного декламування, мистецького перевтілення в образ.

Знаменно те, що напередодні презентації збірки О.Бакуменко був відзначений за збірку «Напуття» літературною премією імені О.Олеся та нагрудним знаком.

Поезії, що були визначені для художнього декламування, вирізнялися особливою довершеністю, стрункістю побудови, а саме: витонченістю поетичної фрази, смисловою точністю і глибиною, влучністю й доречністю епітетів чи порівнянь, величчю і значущістю художнього образу, картини.

У поетичній збірці «Напуття» міститься 5 розділів, що відкривають яскраві картини та сцени людського життя. Це «У майбутнє та минуле», «У мить небесну», «Медові покоси», «Вічний голос». Окремої уваги в низі заслуговує широкомасштабна ліро-епічна поета «Сорок сім», присвячена суспільно-політичним подіям в Україні. Твір гостропроблемний, складається з окремих ліричних частин, густо населений життєвими фактами, а тому і читається, і декламується з цікавістю. Тема цих творів – зубожіння, знищення української нації, показ нелюдських умов існування пересічних українців під час розбудови нової країни. Кожен твір збірки – як маленька повість, окрема новела, у центрі яких постають не події, не історичні епізоди, а особистості, які діють на тлі тих чи інших подій.

Перед зворушеними глядачами на сцену один за одним піднімалися юні декламатори, які глибоко проникали в дивосвіт почуттів ліричного героя, відкривали глядачам ключі до царства краси художнього слова, демонструючи неперевершений артистизм і виконавську майстерність. Вони тримали в напрузі і захопленні зал від першої і до останньої хвилини свята.

Схвильованість, а отже, і потрясіння виконавською майстерністю юних читців художнього слова наводили глядачів на думку, що мистецтво витонченої словесності містить у собі могутню ідейну і моральну наснагу, воно етично й естетично удосконалює людину, стимулює її натхнення і помножує творчі потенції, розвиває в людині високі ідеали, доброту серця, щирість і глибину переконань.

Усього в заході взяло участь 24 школярі. Це по-справжньому обдаровані діти, залюблені в українське слово й прилучені до високих зразків національної літератури, Хочеться назвати їхні імена: 6-А клас – Близнюкова О., Соколова А., 7 клас – Діденко Н., Швець Д., Подгаєцька А., Білан Б.; 8-А клас – Опанасенко М., Іванюк В.,, Кривенко Д., Сліпий О., 8-Б клас – Жила О., Прищепа О., Дмитренко Т., Самойленко І.; 9-А клас – Приймаченко К., Лавриненко В.; 10 клас – Клоченок М., Коренєв В.; 11 клас – Гес Наталія, Білан В., Кулага О.

Музика В.Моцарта, Й.Баха, Ф.Шуберта, А.Вівальді, Л.Бетховена, А.Дворжака, П.Чайковського, на тлі якої виконувалися твори, надихала виконавців, надавала експресивності у виконавській манері, підсилювала ідейну спрямованість творів.

Справжнім відкриттям у заході було виконання пісень-романсів на слова пісень О.Бакуменка, написаних учителями школи Г.М.Кочергою і Н.І.Паньковою. (Виконували «Зустрічай весну» - Білан В., «Додому» - Лавриненко В. і Панькова Н.І., «Щаслива мить» - Приймаченко К. і Кулага О.).

Надзвичайно емоційне враження на присутніх справив відеофільм про суспільно-політичні реалії нашого життя, який створили учні 10 класу. Також випала щаслива нагода поспілкуватися з відомими й талановитими майстрами слова, які свої думки, погляди через призму власних творінь змогли передати присутнім.

Цікавим і надзвичайно теплим було спілкування з учнівською аудиторією О.Бакуменка і М.Сингаївського. Натхненна й глибоко національна поезія М.Сингаївського прийшлася до душі усім присутнім. Як подарунок видатному українцю фольклорний гурт дівчаток 6-их класів подарував йому пісню «Чорнобривці» у новій сучасній обробці, яку створила учитель музики Г.М.Кочерга. І ще один подарунок – нова пісня на слова автора «Якщо ви любите пісні» просто розчулила автора.

Складаємо подяку і методисту Бородянського райво Кириленко Л.П. за співпрацю та за активне залучення видатних письменників на зустрічі з нашою молоддю. Ось так і продовжується естафета поколінь.

Глядачі залишали зал не лише в доброму настрої, а й інтелектуально збагачені, наснажені естетично й духовно, сповнені бажання пізнавати, шукати, творити добро. Скільки естетичної насолоди принесло нам спілкування з цією чудовою поезією та її творцями. Ми взяли цю красу і силу поетичного слова до свого серця – і на грань стали тоншими, ніжнішими, добрішими. А це і є велике естетичне, художнє й моральне виховання.

Учитель-методист Немішаївської ЗОШ № 2

І – ІІІ ступенів Панькова Н.І.

Кiлькiсть переглядiв: 384

Коментарi